Plugins - Really Simple SSL - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (613 entries)

en: View vulnerabilities
pt: Ver vulnerabilidades

en: You can choose to automate the most common actions for a vulnerability. Each action is set to a minimum risk level, similar to the notifications. Please read the instructions to learn more about the process.
pt: Pode optar por automatizar as ações mais comuns para uma vulnerabilidade. Cada ação é definida para um nível de risco mínimo, semelhante às notificações. Leia as instruções para saber mais sobre o processo.

en: Measures
pt: Medidas

en: This is the vulnerability overview. Here you will find current known vulnerabilities on your system. You can find more information and helpful, actionable insights for every vulnerability under details.
pt: Esta é a vista geral de vulnerabilidade. Aqui encontrará vulnerabilidades atualmente conhecidas no seu sistema. Pode encontrar mais informações e insights úteis e acionáveis ​​para cada vulnerabilidade em detalhes.

en: Overview
pt: Visão geral

en: These notifications are set to the minimum risk level that triggers a notification. For example, the default site-wide notification triggers on high-risk and critical vulnerabilities.
pt: Essas notificações são definidas para o nível de risco mínimo que aciona uma notificação. Por exemplo, a notificação padrão em todo o site é acionada em vulnerabilidades críticas e de alto risco.

en: Here you can configure vulnerability detection, notifications and measures. To learn more about the features displayed, please use the instructions linked in the top-right corner.
pt: Aqui pode configurar a detecção de vulnerabilidades, notificações e medidas. Para saber mais sobre os recursos exibidos, use as instruções vinculadas no canto superior direito.

en: I have read and understood the risks to intervene with these measures.
pt: Eu li e compreendi os riscos de intervir com essas medidas.

en: Date
pt: Data

en: Risk
pt: Risco

en: Component
pt: Componente

en: Vulnerabilities Overview
pt: Visão geral das vulnerabilidades

en: Test notifications can be used to test email delivery and shows how vulnerabilities will be reported on your WordPress installation.
pt: As notificações de teste podem ser usadas para testar a entrega de e-mail e mostrar como as vulnerabilidades serão relatadas na sua instalação do WordPress.

en: Test notifications
pt: Notificações de teste

en: This will send emails about vulnerabilities directly from your server. Make sure you can receive emails by the testing a preview below. If this feature is disabled, please enable notifications under general settings.
pt: Isso enviará e-mails sobre vulnerabilidades diretamente do seu servidor. Certifique-se de que pode receber e-mails testando uma visualização abaixo. Se esse recurso estiver desativado, ative as notificações nas configurações gerais.

en: Critical (default)
pt: Crítico (por defeito)

en: Low-risk
pt: Baixo risco

en: Site-wide, admin notification
pt: Em todo o site, notificações de administração

en: High-risk (default)
pt: Alto risco (por omissão)

en: Low-risk
pt: Baixo risco

en: Really Simple SSL dashboard
pt: Painel Really Simple SSL

en: Critical
pt: Crítico

en: High-risk
pt: Alto risco

en: Medium-risk
pt: Médio risco

en: Low-risk (default)
pt: Baixo risco (por omissão)

en: None
pt: Nenhum

en: Feedback in plugin overview
pt: Feedback na visão geral do plug-in

en: If there's a vulnerability, you will also get feedback on the themes and plugin overview.
pt: Se houver uma vulnerabilidade, também receberá feedback sobre os temas e a visão geral do plug-in.

en: Really Simple SSL collects information about plugins, themes, and core vulnerabilities from our database powered by WPVulnerability. Anonymized data about these vulnerable components will be sent to Really Simple SSL for statistical analysis to improve open-source contributions. For more information, please read our privacy statement.
pt: Really Simple SSL recolhe informações sobre plugins, temas e principais vulnerabilidades de nosso banco de dados alimentado por WPVulnerability. Dados anônimos sobre esses componentes vulneráveis ​​serão enviados para Really Simple SSL para análise estatística para melhorar as contribuições de código aberto (open-source). Para obter mais informações, leia a nossa declaração de privacidade.

en: About Vulnerabilities
pt: Sobre vulnerabilidades

en: This feature depends on multiple standard background processes. If a process fails or is unavailable on your system, detection might not work. We run frequent tests for this purpose. We will notify you accordingly if there are any issues.
pt: Esse recurso depende de vários processos padrão em segundo plano. Se um processo falhar ou não estiver disponível no seu sistema, a detecção pode não funcionar. Realizamos testes frequentes para esse fim. Iremos notificá-lo adequadamente se houver algum problema.

en: Vulnerability detection
pt: Detecção de vulnerabilidade

en: Get more information from the Really Simple SSL dashboard on %s
pt: Obtenha mais informações no painel Really Simple SSL em %s

en: Based on your settings, Really Simple SSL will take appropriate action, or you will need to solve it manually.
pt: Com base nas suas configurações, o Really Simple SSL tomará as medidas apropriadas ou, caso contrário, precisará de resolvê-lo manualmente.

en: Multiple %s vulnerabilities have been found.
pt: Várias vulnerabilidades %s foram encontradas.

en: A %s vulnerability is found in %s.
pt: Uma vulnerabilidade %s foi encontrada em %s.

en: This is a vulnerability alert from Really Simple SSL for %s.
pt: Este é um alerta de vulnerabilidade do Really Simple SSL para %s.

en: Vulnerability Alert: %s
pt: Alerta de vulnerabilidade: %s

en: Vulnerability: %s
pt: Vulnerabilidade: %s

en: Quarantined
pt: Em quarentena

en: Components will be quarantined if the update process fails.
pt: Os componentes serão colocados em quarentena se o processo de atualização falhar.

en: Quarantine
pt: Quarantena

en: Will run a frequent update process on vulnerable components.
pt: Executará um processo de atualização frequente em componentes vulneráveis.

en: Force update
pt: Forçar actualização

en: Vulnerabilities
pt: Vulnerabilidades

en: Dashboard - Test Notification
pt: Painel - Teste de Notificação

en: This is a test notification from Really Simple SSL. You can safely dismiss this message.
pt: Esta é uma notificação de teste do Really Simple SSL. Pode descartar esta mensagem com segurança.

en: Site wide - Test Notification
pt: Todo o site - Notificação de teste

en: critical
pt: crítico

en: high-risk
pt: alto risco

en: medium-risk
pt: médio risco

en: low-risk
pt: baixo risco

en: Every three hours
pt: A cada três horas

en: Email could not be sent. No message or subject set.
pt: O e-mail não pôde ser enviado. Nenhuma mensagem ou assunto definido.

en: Why did I receive this email?
pt: Por que recebi este e-mail?

en: The 301 redirect with .htaccess to HTTPS is now enabled.
pt: O redirecionamento 301 com .htaccess para HTTPS está agora habilitado.

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Settings update: .htaccess redirect
pt: Atualização de configurações: redirecionamento .htaccess

en: Add your email address below.
pt: Adicione o seu endereço de e-mail abaixo.

en: We use email notification to explain important updates in plugin settings.
pt: Usamos notificação por e-mail para explicar atualizações importantes nas configurações do plug-in.

en: Get notified!
pt: Recebe uma notificação!

en: Our vulnerability reporting is in beta. Signup for the beta to discover the new features!
pt: O nosso relatório de vulnerabilidade está na versão beta. Inscreva-se no beta para descobrir os novos recursos!

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Users trying to enter via /wp-admin or /wp-login.php will be redirected to this URL.
pt: Os usuários que tentarem entrar via /wp-admin ou /wp-login.php serão redirecionados para este URL.

en: Custom login URL
pt: URL personalizado de início de sessão

en: Example: If you want to change your login page from /wp-admin/ to /control/ answer: control
pt: Exemplo: Se quiser mudar a sua página de login de /wp-admin/ para /control/ resposta: control

en: Enter a custom login URL. This allows you to log in via this custom URL instead of /wp-admin or /wp-login.php
pt: Insira um URL de login personalizado. Isso permite que faça login por meio desse URL personalizado em vez de /wp-admin ou /wp-login.php

en: Your login URL has changed to {login_url} to prevent common bot attacks on standard login URLs. Learn more about this feature, common questions and measures to prevent any issues.
pt: O seu URL de login foi alterada para {login_url} de modo a evitar ataques de bot comuns em URLs de login padrão. Saiba mais sobre esse recurso, dúvidas comuns e medidas para evitar problemas.

en: You have changed your login URL
pt: Mudou o seu URL de login

en: Enable Custom login URL
pt: Ativar URL de login personalizado

en: Allows you to enter a custom login URL.
pt: Permite inserir um URL de login personalizado.

en: Please adjust the CAA records via your DNS provider to allow Let’s Encrypt SSL certificates
pt: Ajuste os registros CAA por meio de seu provedor de DNS para permitir certificados Let's Encrypt SSL

en: This email is part of the Really Simple SSL Notification System
pt: Este e-mail faz parte do Really Simple SSL Notification System

en: This email was sent to
pt: Este email foi enviado a

en: This is a multisite configuration with subdomains. You should generate a wildcard certificate on the root domain.
pt: Esta é uma configuração multisite com subdomínios. Você deve gerar um certificado curinga no domínio raiz.

en: The .htaccess redirect has been enabled on your site. If the server configuration is non-standard, this might cause issues. Please check if all pages on your site are functioning properly.
pt: O redirecionamento .htaccess foi ativado no seu site. Se a configuração do servidor não for padrão, pode causar problemas. Verifique se todas as páginas do seu site estão a funciona corretamente.

en: Enable .htaccess only if you know how to regain access in case of issues.
pt: Habilite .htaccess somente se souber como recuperar o acesso em caso de problemas.

en: On Apache you can use a .htaccess redirect, which is usually faster, but may cause issues on some configurations. Read the instructions in the sidebar first.
pt: No Apache pode usar um redirecionamento .htaccess, que geralmente é mais rápido, mas pode causar problemas em algumas configurações. Leia primeiro as instruções na barra lateral.

en: From now on, the debug.log won’t be publicly accessible whenever wp-debugging is enabled. The debug log will be stored in a randomly named folder in /wp-content/. This prevents possible leakage of sensitive debugging information.
pt: De agora em diante, o debug.log não estará acessível publicamente sempre que o wp-debugging estiver ativado. O log de depuração será armazenado numa pasta nomeada aleatoriamente em /wp-content/. Isso evita possíveis vazamentos de informações confidenciais de depuração.

en: Settings update: Debug.log file relocated
pt: Atualização de configurações: arquivo Debug.log realocado

en: A debug.log is publicly accessibile and has a standard location. This will change the location to a randomly named folder in /wp-content/
pt: Um debug.log é publicamente acessível e possui um local padrão. Isso irá mudar o local para uma pasta nomeada aleatoriamente em /wp-content/

en: This will permanently change your database prefixes and you can NOT rollback this feature. Please make sure you have a back-up.
pt: Isso mudará permanentemente os prefixos do banco de dados e NÃO poderá reverter esse recurso. Certifique-se de que tem um backup.

en: Security through obscurity. Your site is no longer using the default wp_ prefix for database tables. The process has been designed to only complete and replace the tables after all wp_ tables are successfully renamed. In the unlikely event that this does lead to database issues on your site, please navigate to our troubleshooting article.
pt: Segurança por obscuridade (STO). O seu site já não está a utilizar o prefixo wp_ padrão para tabelas de banco de dados. O processo foi projetado apenas para concluir e substituir as tabelas depois que todas as tabelas wp_ forem renomeadas com êxito. No caso improvável de isso levar a problemas de banco de dados no seu site, por favor navegue até ao nosso artigo de solução de problemas.

en: Settings update: Database prefix changed
pt: Atualização de configurações: prefixo do banco de dados alterado

en: This will limit or fully disable HTTP requests that are not needed, but could be used with malicious intent.
pt: Isso limitará ou desativará totalmente as solicitações HTTP desnecessárias, mas que podem ser usadas com intenção maliciosa.

en: If the username 'admin' currently exists, you can rename it here. Please note that you can no longer use this username, and should use the new username or an email address
pt: Se o nome de usuário 'admin' já existe, pode renomeá-lo aqui. Observe que não pode mais utilizar este nome de usuário e deve usar o novo nome de usuário ou um endereço de e-mail

en: As a security precaution, the username ‘admin’ has been changed on %s. From now on, you can login with '%s' or an email address.
pt: Como precaução de segurança, o nome de usuário ‘admin’ foi alterado em %s. A partir de agora, pode fazer login com '%s' ou um endereço de e-mail.

en: Settings update: Username 'admin' renamed
pt: Atualização de configurações: nome de usuário 'admin' renomeado

en: Block the username 'admin'
pt: Bloqueie o nome de usuário 'admin'

en: Prevent login feedback
pt: Prevenir feedback de login

en: By default, WordPress shows if a username or email address exists when a login fails. This will change it to generic feedback.
pt: Por padrão, o WordPress mostra se existe um nome de usuário ou endereço de e-mail quando um login falha. Isso o transformará em feedback genérico.

en: Dismiss all notifications
pt: Ignorar todas as notificações

en: Get notified of important changes, updates and settings. Recommended when using security features.
pt: Seja notificado sobre alterações, atualizações e configurações importantes. Recomendado ao usar recursos de segurança.

en: Notifications by email
pt: Notificações por email

en: Redirects your site to https with a SEO friendly 301 redirect if it is requested over http.
pt: Redireciona o seu site para https com um redirecionamento 301 compatível com SEO, se solicitado por http.

en: 301 .htaccess redirect (read instructions first)
pt: Redirecionamento 301 .htaccess (leia as instruções primeiro)

en: Changing redirect methods should be done with caution. Please make sure you have read our instructions beforehand at the right-hand side.
pt: A alteração dos métodos de redirecionamento deve ser feita com cuidado. Por favor, certifique-se de ter lido nossas instruções de antemão no lado direito.

en: Learn more about our features!
pt: Saiba mais sobre nossas funcionalidades!

en: An error occurred:
pt: Ocorreu um erro:

en: Email could not be sent.
pt: O e-mail não pôde ser enviado.

en: Email sent! Please check your mail
pt: E-mail enviado! Por favor verifique o seu e-mail

en: Email notifications are only sent for important updates, security notices or when certain features are enabled.
pt: As notificações por e-mail são enviadas apenas para atualizações importantes como avisos de segurança ou quando determinados recursos estão ativados.

en: About notifications
pt: Sobre notificações

en: Notification by Really Simple SSL
pt: Notificação por Really Simple SSL

en: This email is confirmation that any security notices are likely to reach your inbox.
pt: Este e-mail é a confirmação de que quaisquer avisos de segurança provavelmente chegarão à sua caixa de entrada.

en: Really Simple SSL - Notification Test
pt: Really Simple SSL - Teste de Notificação

en: Email address not valid
pt: Endereço de email inválido

en: Please check if your REST API is loading correctly. Your site currently is using the slower Ajax fallback method to load the settings.
pt: Verifique se a sua API REST está a carregar corretamente. Atualmente, o seu site está a utilizar o método mais lento de Ajax fallback para carregar as configurações.

en: You have enabled a feature on %s. We think it's important to let you know a little bit more about this feature so you can use it without worries.
pt: Habilitou um recurso em %s. Achamos importante dar-lhe a conhecer um pouco mais sobre esta funcionalidade para que possa utilizá-la sem preocupações.

en: You are using the Really Simple SSL Shell Exec add on, but your current version needs to be updated.
pt: Está a usar o complemento Really Simple SSL Shell Exec, mas a sua versão atual precisa ser atualizada.

en: (recommended)
pt: (recomendado)

en: SSL is now activated. Follow the three steps in this article to check if your website is secure.
pt: O SSL agora está ativado. Siga as três etapas deste artigo para verificar se o seu site é seguro.

en: The DISALLOW_FILE_EDIT constant is defined and set to false. You can remove it from your wp-config.php.
pt: A constante DISALLOW_FILE_EDIT está definida e programada como falsa. Pode removê-lo do seu wp-config.php.

en: Login credentials incorrect. Please check your login credentials for cPanel.
pt: Credenciais de login incorretas. Por favor, verifique as suas credenciais de login para cPanel.

en: Failed retrieving account.
pt: Falha ao recuperar conta.

en: Rename admin user enabled: Please choose a new username of at least 3 characters, which is not in use yet.
pt: Renomear usuário administrador habilitado: Por favor, escolha um novo nome de usuário de pelo menos 3 caracteres, que ainda não esteja em uso.

en: Could not rename folder!
pt: Não foi possível renomear a pasta!

en: Choose new username to replace 'admin'
pt: Escolha um novo nome de usuário para substituir 'admin'

en: Recommended Security Headers
pt: Cabeçalhos de segurança recomendados

en: Terms & Conditions.
pt: Termos e Condições

en: Send
pt: Enviar

en: View
pt: Visualizar

en: disabled
pt: desactivado

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: All
pt: Tudo

en: Status
pt: Estado

en: Source
pt: Origem

en: Directive
pt: Directiva

en: Add additional domains which can embed your website, if needed. Comma seperated.
pt: Adicione domínios adicionais que podem incorporar seu site, se necessário. Separado por vírgula.

en: Allow your domain to be embedded
pt: Permitir que o seu domínio seja incorporado

en: Disable (Default)
pt: Desactivado (por omissão)

en: The content security policy has many options, so we always recommend starting in ‘learning mode’ to see what files and scripts are loaded.
pt: A política de segurança de conteúdo tem muitas opções, por isso recomendamos iniciar no 'modo de aprendizagem' para ver quais são os arquivos e scripts carregados.

en: About the Content Security Policy
pt: Sobre a Política de Segurança de Conteúdo

en: Serve encrypted and authenticated responses
pt: Serve respostas criptografadas e autenticadas

en: Enable Permissions Policy
pt: Ativar política de permissões

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: They might be misused if you don’t actively tell the browser to disable these features.
pt: Eles podem ser mal utilizados se não informar ativamente o navegador para desabilitar esses recursos.

en: Browser features are plentiful, but most are not needed on your website.
pt: Os recursos do navegador são abundantes, mas a maioria não é necessária no seu site.

en: About the Permission Policy
pt: Sobre a política de permissão

en: Self (Default)
pt: Self (por omissão)

en: Disable
pt: Desactivar

en: Allow
pt: Permitir

en: Location
pt: Localização

en: Description
pt: Descrição

en: Type
pt: Tipo

en: The extensive mixed content scan will list all current and future issues and provide a fix, or instructions to fix manually.
pt: A extensa verificação de conteúdo misto irá listar todos os problemas atuais e futuros e fornecerá uma correção ou instruções para corrigir manualmente.

en: About the Mixed Content Scan
pt: Sobre a verificação de conteúdo misto

en: Mixed content scan
pt: Scan de conteúdo misto

en: Cross Origin Embedder Policy
pt: Política de integração e partilha de recursos de origem cruzada (COEP)

en: Cross Origin Resource Policy
pt: Política de partilha de recursos de origem cruzada (CORP)

en: Cross Origin Opener Policy
pt: Política de abertura de recursos de origem cruzada (COOP)

en: One of the most powerful features, and therefore the most complex are the Cross-Origin headers that can isolate your website so any data leaks are minimized.
pt: Um dos recursos mais poderosos e, portanto, os mais complexos são os cabeçalhos Cross-Origin que podem isolar seu site para que qualquer vazamento de dados seja minimizado.

en: About Cross Origin Policies
pt: Sobre políticas de partilha de recursos de origem cruzada (CORS)

en: Choose the max-age for HSTS
pt: Escolha a idade máxima para HSTS

en: Two years (required for preload)
pt: Dois anos (necessário para pré-carga)

en: One year
pt: Um ano

en: One day (for testing only)
pt: Um dia (apenas para teste)

en: Include subdomains
pt: Incluir subdomínios

en: After enabling this feature, you can submit your site to %shstspreload.org%s
pt: Depois de habilitar esse recurso, pode enviar seu site para %shstspreload.org%s

en: Include preload
pt: Incluir pré-carregamento

en: Leveraging your SSL certificate with HSTS is a staple for every website. Force your website over SSL, mitigating risks of malicious counterfeit websites in your name.
pt: Aproveitar o seu certificado SSL com HSTS é um item básico para todos os sites. Force o seu site por SSL, mitigando os riscos de sites maliciosos falsificados em seu nome.

en: About HTTP Strict Transport Security
pt: Sobre a Segurança Restrita de Transporte HTTP

en: Referrer Policy
pt: Política de referência

en: recommended
pt: recomendado

en: X-Frame options
pt: Opções X-Frame

en: Off
pt: Desligado

en: X-Content-Type options
pt: X-Content-Type-Options

en: These security headers are the fundamental security measures to protect your website visitors while visiting your website.
pt: Esses cabeçalhos de segurança são as medidas de segurança fundamentais para proteger os visitantes do seu site enquanto visitam o seu site.

en: About Recommended Security Headers
pt: Sobre cabeçalhos de segurança recomendados

en: Delete
pt: Eliminar

en: Action
pt: Acção

en: Count
pt: Contagem

en: Login status
pt: Estado da autenticação

en: Method
pt: Método

en: Disable application passwords
pt: Desativar senhas de aplicativos

en: Change debug.log file location
pt: Alterar localização do arquivo debug.log

en: Rename and randomize your database prefix
pt: Renomeie e randomize seu prefixo de banco de dados

en: Disable HTTP methods
pt: Desactivar métodos HTTP

en: Block user registrations when login and display name are the same
pt: Bloquear registros de usuários quando o login e o nome de exibição são os mesmos

en: Disable XML-RPC
pt: Disabilitar XML-RPC

en: Disable user enumeration
pt: Desabilitar enumeração de usuário

en: Disable directory browsing
pt: Desativar navegação no diretório

en: Hide your WordPress version
pt: Ocultar a sua versão do WordPress

en: Prevent code execution in the public 'Uploads' folder
pt: Impedir a execução de código na pasta pública 'Uploads'

en: Disable the built-in file editors
pt: Desative os editores de arquivo integrados

en: Hardening features limit the possibility of potential weaknesses and vulnerabilities which can be misused.
pt: Os recursos de endurecimento e proteção limitam a possibilidade de possíveis fraquezas e vulnerabilidades que podem ser mal utilizadas.

en: About Hardening
pt: Sobre Endurecimento

en: Disable "anyone can register"
pt: Desative "qualquer um se pode registrar"

en: Premium support
pt: Suporte Premium

en: Delete all data on plugin deletion
pt: Excluir todos os dados na exclusão do plug-in

en: System status
pt: Estado do sistema

en: Mixed content fixer - back-end
pt: Fixador de conteúdo misto - back-end

en: Mixed content fixer - init hook
pt: Fixador de conteúdo misto - gancho de inicialização

en: 301 .htaccess redirect
pt: Redirecionamento 301 .htaccess

en: 301 PHP redirect
pt: Redirecionamento 301 PHP

en: No redirect
pt: Nenhum redirecionamento

en: Redirect method
pt: Método de redirecionamento

en: DNS verification
pt: Verificação DNS

en: General Settings
pt: Opções gerais

en: Permissions Policy
pt: Política de Permissões

en: HTTP Strict Transport Security
pt: Segurança Restrita de Transporte HTTP

en: Mixed Content Scan
pt: Análise de conteúdo misto

en: Advanced Hardening
pt: Endurecimento Avançado

en: Hardening
pt: Reforços

en: Debugging with Really Simple SSL
pt: Depurando com Really Simple SSL

en: The following information is attached when you send this form: license key, scan results, your domain, .htaccess file, debug log and a list of active plugins.
pt: As seguintes informações são anexadas quando envia este formulário: chave de licença, resultados da verificação, o seu domínio, arquivo .htaccess, log de depuração e uma lista de plug-ins ativos.

en: Dashboard
pt: Painel de administração

en: forbidden - number in author name not allowed = %s
pt: forbidden - número no nome do autor não permitido = %s

en: Username 'admin' has been changed to %s
pt: O nome de usuário 'admin' foi alterado para %s

en: Invalid login details.
pt: Detalhes de login inválidos.

en: The code to block code execution in the uploads folder cannot be added automatically on nginx. Add the following code to your nginx.conf file:
pt: O código para bloquear a execução do código na pasta de uploads não pode ser adicionado automaticamente no nginx. Adicione o seguinte código ao seu arquivo nginx.conf:

en: Could not copy code execution test file.
pt: Não foi possível copiar o arquivo de teste de execução de código.

en: Uploads folder not writable.
pt: Pasta de uploads não gravável.

en: Could not find code execution test file.
pt: Não foi possível encontrar o arquivo de teste de execução de código.

en: Changed debug.log location to:
pt: Local debug.log alterado para:

en: Your WordPress version is visible to others.
pt: Aua versão do WordPress está visível para outras pessoas.

en: Anyone can register an account on your site. Consider disabling this option in the WordPress general settings.
pt: Qualquer pessoa pode registrar uma conta no seu site. Considere desativar esta opção nas configurações gerais do WordPress.

en: The built-in file editors are accessible to others.
pt: Os editores de arquivo embutidos são acessíveis a outros.

en: Your database prefix is set to the default 'wp_'.
pt: O prefixo da base de dados está com o valor de omissão 'wp_'.

en: Your database prefix is renamed and randomized. Awesome!
pt: O seu prefixo de banco de dados foi renomeado e aleatorizado. Incrível!

en: Code execution is allowed in the public 'Uploads' folder.
pt: A execução do código é permitida na pasta pública 'Uploads'.

en: Your site registered a user with the name 'admin'.
pt: O site tem um utilizador com o nome 'admin'.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Prevent user enumeration
pt: Impedir a enumeração do usuário

en: Your site is vulnerable to user enumeration attacks.
pt: O site está vulnerável a ataques de user enumeration.

en: Your site logs information to a public debugging file.
pt: O seu site regista informações num arquivo de depuração público.

en: Debugging
pt: Depuração

en: We have detected administrator roles where the login and display names are the same.
pt: Detectamos utilizadores administradores com o mesmo nome e login.

en: It is currently possible to create an administrator user with the same login and display name.
pt: É actualmente possível criar um utilizador administrator com o mesmo login e nome.

en: An option that requires the .htaccess file in the uploads directory is enabled, but the file is not writable.
pt: Uma opção que requer o arquivo .htaccess no diretório de uploads está habilitada, mas o arquivo não é gravável.

en: .htaccess in uploads not writable
pt: .htaccess em uploads não graváveis

en: An option that requires the .htaccess file is enabled, but the file does not exist.
pt: Uma opção que requer o arquivo .htaccess está habilitada, mas o arquivo não existe.

en: .htaccess does not exist
pt: .htaccess não existe

en: Please add the following lines to your .htaccess, or set it to writable:
pt: Adicione as seguintes linhas ao seu .htaccess ou defina-o como gravável:

en: An option that requires the .htaccess file is enabled, but the file is not writable.
pt: Uma opção que requer o arquivo .htaccess está habilitada, mas o arquivo não é gravável.

en: .htaccess not writable
pt: .htaccess não tem permissão de escrita

en: Disable application passwords.
pt: Desactivar senhas de aplicação.

en: Please set the wp-content folder to writable:
pt: Defina a pasta wp-content como gravável:

en: A firewall rule was enabled, but /the wp-content/ folder is not writable.
pt: Uma regra de firewall foi habilitada, mas a paste /the wp-content/ não é gravável.

en: Please set the wp-config.php to writable until the rule has been written.
pt: Por favor, defina o wp-config.php como gravável até que a regra seja escrita.

en: A firewall rule was enabled, but the wp-config.php is not writable.
pt: Uma regra de firewall foi habilitada, mas o wp-config.php não é gravável.

en: Visit the plugins overview or %srenew your license%s.
pt: Visite a visão geral dos plug-ins ou %srenove sua licença%s.

en: Update Really Simple SSL Pro: the plugin needs to be updated to the latest version to be compatible.
pt: Atualizar Really Simple SSL Pro: o plug-in precisa de ser atualizado para a versão mais recente para ser compatível.

en: Widget with mixed content
pt: Widget com conteúdo misto

en: Widget area
pt: Área de widgets

en: Mixed content in the postmeta table
pt: Conteúdo misto na tabela postmeta

en: Mixed content in post: %s
pt: Conteúdo misto na postagem: %s

en: Mixed content in CSS/JS file from other domain
pt: Conteúdo misto em arquivo CSS/JS de outro domínio

en: Copyright warning!
pt: Aviso de Copyright!

en: Import and insert file
pt: Importar e inserir ficheiro

en: Mixed content in %s
pt: Conteúdo misto em %s

en: Details
pt: Detalhes

en: Mixed content in PHP file in %s
pt: Conteúdo misto no arquivo PHP em %s

en: Activate
pt: Activar

en: Congratulations!
pt: Parabéns!

en: Thanks for updating!
pt: Obrigado por actualizar!

en: Your website's ip address is blocked. Please add your domain's ip address to the security policy in CPanel
pt: O endereço IP do seu site está bloqueado. Por favor, adicione o endereço IP do seu domínio à política de segurança no CPanel

en: Renew certificate
pt: Renovar certificado

en: Renew installation
pt: Renovar instalação

en: Do you want to store these credentials for renewal purposes?
pt: Deseja armazenar essas credenciais para fins de renovação?

en: Plesk username and password
pt: Nome e senha de usuário Plesk

en: Plesk admin URL
pt: URL de administração Plesk

en: CloudWays API key
pt: Chave API CloudWays

en: Direct Admin URL
pt: URL de acesso directo à Administração

en: Hosting Provider
pt: Fornecedor de alojamento

en: Include alias
pt: Incluir alias

en: Disable OCSP stapling
pt: Desactivar OCSP stapling

en: I agree to the Terms & Conditions from Let's Encrypt.
pt: Eu concordo com os Termos e Condições da Let's Encrypt.

en: Test not found.
pt: Teste não encontrado.

en: Permission denied.
pt: Permissão recusada.

en: Read more about security concerns with debug display enabled
pt: Leia mais sobre questões de segurança com exibição de depuração habilitada

en: The value, WP_DEBUG_DISPLAY, has either been enabled by WP_DEBUG or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
pt: O valor, WP_DEBUG_DISPLAY, foi ativado por WP_DEBUG ou adicionado ao seu arquivo de configuração. Isso fará com que os erros sejam exibidos no front-end do seu site.

en: Your site is set to display errors on your website
pt: O seu site está configurado para exibir erros em seu site

note: translators: Accessibility text.
en: (opens in a new tab)
pt: (abre num novo separador)

en: Remove from public location with Really Simple SSL
pt: Remova de um local público com Really Simple SSL

en: The value, WP_DEBUG_LOG, has been added to this website’s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to all users.
pt: O valor, WP_DEBUG_LOG, foi adicionado ao arquivo de configuração deste site. Isso significa que quaisquer erros no site serão gravados em um arquivo que está potencialmente disponível para todos os usuários.

en: Your site is set to log errors to a potentially public file
pt: O seu site está configurado para registar erros em um arquivo potencialmente público

en: A networkwide SSL activation process has been started, but has not been completed. Please go to the SSL settings page to complete the process.
pt: Um processo de ativação SSL em toda a rede foi iniciado, mas não foi concluído. Acesse a página de configurações de SSL para concluir o processo.

en: SSL activation in progress
pt: Ativação SSL em andamento

en: SSL is not enabled on your network
pt: SSL não está ativado na sua rede

en: Improve security - Upgrade
pt: Melhorar a segurança - Atualizar

en: See which recommended security headers are not present on your website.
pt: Veja quais os cabeçalhos de segurança recomendados que não estão presentes no seu site.

en: To safely enable SSL on your server configuration, you should add the following line of code to your wp-config.php.
pt: Para habilitar o SSL com segurança na configuração do seu servidor, deve adicionar a seguinte linha de código ao seu wp-config.php.

en: Upgrade
pt: Fazer Upgrade

note: Description of the plugin
en: Lightweight SSL & Hardening Plugin
pt: SSL leve e plug-in de Endurecimento

en: Your license key has reached its activation limit.
pt: A sua chave de licença atingiu o limite de activações.

en: This appears to be an invalid license key for this plugin.
pt: Esta parece ser uma chave de licença inválida para este plugin.

en: Your license is not active for this URL.
pt: A sua licença não está activa para este URL.

en: Invalid license.
pt: Licença inválida.

en: Missing license.
pt: Licença em falta.

en: Your license key has been disabled.
pt: A sua chave de licença foi desactivada

en: Your license key expired on %s.
pt: A sua chave de licença expirou em %s.

en: An error occurred, please try again.
pt: Ocorreu um erro, por favor tente de novo.

en: Check your %slicense%s.
pt: Verifique a sua %slicença%s.

en: Install %sManually%s.
pt: Instale %sManualmente%s.

en: An Error Occurred:
pt: Ocorreu um erro:

en: Visit Dashboard
pt: Visitar o painel

en: Installing
pt: A instalar

en: Recommended by Really Simple Plugins
pt: Recomendado por Really Simple Plugins

en: Installation finished
pt: Instalação concluída

en: Really Simple SSL automatically detects your settings and configures your website to run over HTTPS. To keep it lightweight, we kept the options to a minimum. Your website will move to SSL with one click.
pt: O Really Simple SSL detecta automaticamente as suas configurações e configura o seu site para ser executado em HTTPS. Para mantê-lo leve, mantivemos as opções no mínimo. O seu site será movido para SSL com um clique.

en: One click SSL optimization
pt: Otimização SSL com um clique

en: GDPR/CCPA Privacy Suite
pt: Pacote de privacidade GDPR/CCPA

en: Get detailed insights into visitors' behaviour with Burst Statistics, the privacy-friendly analytics dashboard from Really Simple Plugins.
pt: Obtenha informações detalhadas sobre o comportamento dos visitantes com o Burst Statistics, o painel de análise do Really Simple Plugins, que respeita a privacidade.

en: Self-hosted and privacy-friendly analytics tool.
pt: Ferramenta de análise auto-hospedada e que respeita a privacidade.

en: Failed to activate plugin
pt: Falha ao activar o plugin

en: Plugin activated
pt: Plugin activado

en: Activating plugin...
pt: A activar o plugin...

en: Failed to install plugin
pt: Falha ao instalar o plugin

en: Plugin installed
pt: Plugin instalado

en: Installing plugin...
pt: A instalar plugin...

en: Failed to gather package information
pt: Falha ao recolher informações do pacote

en: Package information retrieved
pt: Informações do pacote recuperadas

en: Retrieving package information...
pt: A recolher informações do pacote...

en: License invalid
pt: Licença inválida

en: License valid
pt: Licença válida

en: Validating license...
pt: A validar licença...

en: Destination folder already exists
pt: A pasta de destino já existe

en: Able to create destination folder
pt: Capaz de criar pasta de destino

en: Checking if plugin folder exists...
pt: A verificar se a pasta do plugin existe...

en: Improve security with Really Simple SSL Pro.
pt: Melhore a sua segurança com Really Simple SSL Pro.

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Could not test certificate
pt: Não foi possível testar o certificado

en: Automatic certificate detection is not possible on your server.
pt: Detecção automática de certificado não é possível no seu servidor.

en: Could not test certificate.
pt: Não foi possível testar o certificado.

en: Checking host...
pt: A verificar o serviço de hospedagem...

en: After completing the installation, you can let Really Simple SSL automatically configure your site for SSL by using the 'Activate SSL' button.
pt: Depois de concluir a instalação, pode permitir que o Really Simple SSL configure automaticamente o seu site para SSL usando o botão 'Ativar SSL'.

en: We have not detected any known hosting limitations.
pt: Não detectamos nenhuma limitação de hospedagem conhecida.

en: The wp-config.php file is not writable, and needs to be edited. Please set this file to writable.
pt: O arquivo wp-config.php não é gravável e precisa ser editado. Defina este arquivo como gravável.

en: Your website does not send all recommended security headers.
pt: O seu site não envia todos os cabeçalhos de segurança recomendados.

en: Security
pt: Segurança

en: Recommended security headers enabled.
pt: Headers de segurança recomendados activos.

en: Disable OCSP Stapling
pt: Desativar grampeamento OCSP

en: OCSP stapling is configured as enabled by default. You can disable this option if this is not supported by your hosting provider.
pt: O grampeamento OCSP é configurado como habilitado por padrão. Pode desabilitar esta opção se ela não for suportada pelo seu provedor de hospedagem.

en: For more information, please read this %sarticle%s
pt: Para obter mais informações, leia este %sartigo%s

en: Black Friday sale! Get 40% Off Really Simple SSL Pro
pt: Promoção Black Friday! Ganhe 40% de desconto no Really Simple SSL Pro

en: Checking if Terms & Conditions are accepted...
pt: Verificando se os Termos e Condições estão aceites...

en: The Terms & Conditions were not accepted. Please accept in the general settings.
pt: Os Termos e Condições não foram aceites. Aceite nas configurações gerais.

en: Terms & Conditions are accepted.
pt: Termos e Condições estão aceites.

en: HttpOnly Secure cookies have been set automatically!
pt: Os cookies HttpOnly Secure foram definidos automaticamente!

note: translators: %s is replaced with the plugin name.
en: As Really Simple SSL handles all the functionality this plugin provides, we recommend to disable this plugin to prevent unexpected behavior.
pt: Como o Really Simple SSL lida com todas as funcionalidades fornecidas por este plug-in, recomendamos desativá-lo para evitar comportamentos inesperados.

note: translators: %s is replaced with the plugin name.
en: We have detected the %s plugin on your website.
pt: Detectamos o plug-in %s no seu site.

en: Please refresh the SSL status if a certificate has been installed recently.
pt: Atualize o status SSL se um certificado foi instalado recentemente.

en: No SSL certificate has been detected.
pt: Nenhum certificado SSL foi detectado.

en: Your server provides shell functionality, which offers additional methods to install SSL. If installing SSL using the default methods is not possible, you can install the shell add on.
pt: O seu servidor fornece funcionalidade de shell, que oferece métodos adicionais para instalar o SSL. Se não for possível instalar o SSL usando os métodos padrão, pode instalar o complemento do shell.

en: If you entered your DNS records before, they need to be changed.
pt: Se inseriu os seus registros DNS antes, estes precisam ser alterados.

en: Order ID mismatch, regenerate order.
pt: Incompatibilidade de ID do pedido, regenere o pedido.

en: Download
pt: Baixar

en: Notifications
pt: Notificações

en: Your Key and Certificate directories are not properly protected.
pt: Os seus diretórios de chaves e certificados não estão protegidos corretamente.

en: Your certificate will be renewed and installed automatically.
pt: O seu certificado será renovado e instalado automaticamente.

en: Automatic renewal of your certificate was not possible. The SSL certificate should be %srenewed%s manually.
pt: A renovação automática de seu certificado não foi possível. O certificado SSL deve ser %srenovado%s manualmente.

en: The SSL certificate has been renewed, and requires manual %sinstallation%s in your hosting dashboard.
pt: O certificado SSL foi renovado e requer uma %sinstalação%s manual no painel de controle da sua hospedagem.

en: The automatic installation of your certificate has failed. Please check your credentials, and retry the %sinstallation%s.
pt: A instalação automática de seu certificado falhou. Verifique suas credenciais e repita o processo de %sinstalação%s.

en: Your certificate will expire on %s. You can renew it %shere%s.
pt: O seu certificado irá expirar em %s. É possível renová-lo %saqui%s.

en: Your certificate is valid until: %s
pt: O seu certificado é válido até: %s

en: The www version of your site does not point to this website. This is recommended, as it will allow you to add it to the certificate as well.
pt: A versão www de seu site não aponta para este website. Isto é recomendável, já que permitirá que o certificado também seja adicionado.

en: The non-www version of your site does not point to this website. This is recommended, as it will allow you to add it to the certificate as well.
pt: A versão não-www de seu site não aponta para este website. Isto é recomendável, já que permitirá que o certificado também seja adicionado.

en: Searching for link to SSL installation page on your server...
pt: Procurando link para a página de instalação de SSL em seu servidor...

en: Installation
pt: Instalação

en: Generation
pt: Geração

en: Retrieving DNS verification token...
pt: Recuperando o token de verificação de DNS...

en: Creating account...
pt: Criando conta...

en: DNS Verification
pt: Verificação de DNS

en: Checking challenge directory reachable over http...
pt: Analisando o diretório challenge acessível via http...

en: Checking permissions...
pt: Analisando as permissões...

en: Checking certs directory...
pt: Analisando o diretório de certificados...

en: Checking key directory...
pt: Analisando o diretório de chaves...

en: Checking challenge directory...
pt: Analisando o diretório challenge...

en: Directories
pt: Diretórios

en: Hosting
pt: Hospedagem

en: Letʼs Encrypt is a free, automated and open certificate authority brought to you by the nonprofit Internet Security Research Group (ISRG).
pt: Let's Encrypt  é uma autoridade gratuita, aberta e automatizada criada pela organização sem fins lucrativos Internet Security Research Group (ISRG).

en:  Please note that you can always save and finish the wizard later, use our %sdocumentation%s for additional information or log a %ssupport ticket%s if you need our assistance.
pt: Sempre é possível salvar e concluir o assistente mais tarde, use nossa %sdocumentação%s para saber mais ou registre um %stíquete de suporte%s se precisar de nossa ajuda.

en: We have tried to make our Wizard as simple and fast as possible. Although these questions are all necessary, if there’s any way you think we can improve the plugin, please let us %sknow%s!
pt: Tentamos tornar o nosso Assistente o mais simples e rápido possível. Embora todas essas perguntas sejam necessárias, se há alguma forma que você acha que podemos melhorar o plugin, %sfale conosco%s!

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Checking for website configuration...
pt: Analisando a configuração do website...

en: Checking alias domain...
pt: Analisando o alias do domínio...

en: Checking server software...
pt: Analisando o software do servidor...

en: Checking if CURL is available...
pt: Analisando se o CURL está disponível...

en: Checking SSL certificate...
pt: Analisando o certificado SSL...

en: Detected status of your setup.
pt: O status de sua configuração foi detectado.

en: System Status
pt: Status do sistema

en: Store for renewal purposes. If not stored, renewal may need to be done manually.
pt: Armazenar para renovação. Caso não seja feito, é possível que a renovação precise ser feita manualmente.

en: Plesk password
pt: Senha do Plesk

en: You can find your Plesk username and password in %s
pt: É possível encontrar seu nome de usuário e senha do Plesk em %s

en: Plesk username
pt: Nome de usuário do Plesk

en: The URL you use to access your Plesk dashboard. Ends on :8443.
pt: A URL utilizada para acessar seu painel de controle Plesk. Termina em :8443.

en: Plesk host
pt: Host do Plesk

en: You can find your api key %shere%s (make sure you're logged in with your main account).
pt: É possível encontrar sua chave API %saqui%s (certifique-se de que você entrou com sua conta principal).

en: CloudWays api key
pt: Chave API de CloudWays

en: CloudWays user email
pt: E-mail do usuário de CloudWays

en: DirectAdmin password
pt: Senha DirectAdmin

en: DirectAdmin username
pt: Nome de usuário de DirectAdmin

en: The URL you use to access your DirectAdmin dashboard. Ends on :2222.
pt: A URL utilizada para acessar seu painel de controle DirectAdmin. Termina em :2222.

en: DirectAdmin host
pt: Host DirectAdmin

en: CPanel password
pt: Senha do CPanel

en: CPanel username
pt: Nome de usuário do CPanel

en: The URL you use to access your cPanel dashboard. Ends on :2083.
pt: A URL utilizada para acessar seu painel de controle CPanel. Termina em :2083.

en: CPanel host
pt: Host do CPanel

en: Hosting provider
pt: Provedor de hospedagem

en: If your hosting provider is not listed, and there's an SSL activation/installation link, please let us %sknow%s.
pt: Caso seu provedor de hospedagem não esteja na lista, e haja um link de ativação/instalação de SSL, %sfale conosco%s.

en: By selecting your hosting provider we can tell you if your hosting provider already supports free SSL, and/or where you can activate it.
pt: Ao escolher seu provedor de hospedagem, podemos lhe dizer se sua empresa de hospedagem já é compatível com o SSL gratuito, e/ou onde ele pode ser ativado.

en: You should have the www domain pointed to the same website as the non-www domain.
pt: É necessário ter o domínio www apontado para o mesmo website que o domínio não-www.

en: This will include both the www. and non-www. version of your domain.
pt: Isto incluirá tanto a versão www. como a não-www. de seu domínio.

en: Domain
pt: Domínio

en: Terms and Conditions
pt: Termos e Condições

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: This email address is used to create a Let's Encrypt account. This is also where you will receive renewal notifications.
pt: Este endereço de e-mail será utilizado para criar uma conta Let's Encrypt. Também será por ele que você receberá notificações de renovação.

en: I don't know, or not listed, proceed with installation
pt: Não sei, ou não está na lista, prossiga com a instalação

en: Checking for subdomain setup...
pt: Analisando a configuração do subdomínio...

en: Generating SSL certificate...
pt: Gerando o certificado SSL...

en: Successfully installed SSL
pt: SSL instalado com êxito

en: Installing SSL certificate using PLESK API...
pt: Instalando o certificado SSL através de PLESK API...

en: Attempting to install certificate...
pt: Tentando instalar o certificado...

en: Attempting to set DNS txt record...
pt: Tentando definir o registro txt de DNS...

en: Attempting to install certificate using AutoSSL...
pt: Tentando instalar o certificado usando AutoSSL...

en: The system is not ready for the DNS verification yet. Please run the wizard again.
pt: O sistema ainda não está pronto para a verificação de DNS. Execute o assistente novamente.

en: Could not automatically add TXT record. Please proceed manually, following the steps below.
pt: Não foi possível adicionar o registro TXT automaticamente. Faça isso manualmente seguindo as etapas abaixo.

en: Successfully added TXT record.
pt: Registro TXT adicionado com êxito.

en: Login credentials incorrect
pt: Credenciais de acesso incorretas

en: Unable to connect to cPanel
pt: Não é possível conectar ao cPanel

en: Errors were reported during installation.
pt: Erros foram relatados durante a instalação.

en: Errors were reported during installation
pt: Erros foram relatados durante a instalação

en: SSL successfully installed on %s
pt: SSL instalado com êxito em %s

en: No valid list of domains.
pt: Nenhuma lista válida de domínios.

en: Enabling auto renew...
pt: Habilitando a renovação automática...

en: Installing SSL certificate...
pt: Instalando o certificado SSL...

en: Retrieving Cloudways server data...
pt: Recuperando os dados do servidor Cloudways...

en: Could not retrieve server list
pt: Não foi possível recuperar a lista de servidores

en: Successfully retrieved server id and app id
pt: IDs do servidor e do aplicativo recuperadas com êxito

en: Error enabling auto renew for Let's Encrypt
pt: Erro ao ativar a renovação automática de Let's Encrypt

en: Successfully installed Let's Encrypt
pt: Let's Encrypt instalado com êxito

en: Failed retrieving access token
pt: Falha na recuperação do token de acesso

en: You can follow these %sinstructions%s.
pt: Siga estas %sinstruções%s.

en: Your hosting environment does not allow automatic SSL installation.
pt: O seu ambiente de hospedagem não permite a instalação automática de SSL.

en: According to our information, your hosting provider does not allow any kind of SSL installation, other then their own paid certificate. For an alternative hosting provider with SSL, see this %sarticle%s.
pt: De acordo com nossas informações, o seu provedor de hospedagem não permite nenhum tipo de instalação SSL além do próprio certificado pago deles. Consulte este %sartigo%s para ter um provedor de hospedagem alternativo com SSL.

en: You already have free SSL on your hosting environment.
pt: Você já tem SSL gratuito em seu ambiente de hospedagem.

en: After completing the installation, you can continue to the next step to complete your configuration.
pt: Após completar a instalação, é possível continuar com a próxima etapa para finalizar a configuração.

en: According to our information, your hosting provider supplies your account with an SSL certificate by default. Please contact your %shosting support%s if this is not the case.
pt: De acordo com nossas informações, o seu provedor de hospedagem oferece à sua conta um certificado SSL por padrão. Entre em contato com seu %ssuporte de hospedagem%s se este não for o caso.

en: Go to installation
pt: Ir para a instalação

en: Go to activation
pt: Ir para a ativação

en: Please activate it on your dashboard %smanually%s
pt: Ative-o no painel de controle %smanualmente%s

en: Please complete %smanually%s
pt: Finalize %smanualmente%s

en: Please activate it manually on your hosting dashboard.
pt: Ative-o manualmente no painel de controle da sua hospedagem.

en: Please complete manually in your hosting dashboard.
pt: Finalize manualmente no painel de controle da sua hospedagem.

en: File missing. Please retry the previous steps.
pt: Arquivo ausente. Tente as etapas anteriores.

en: Once every 5 minutes
pt: Uma vez a cada 5 minutos

en: Once every day
pt: Uma vez por dia

en: Once every week
pt: Uma vez por semana

en: The system is not ready for the installation yet. Please run the wizard again.
pt: O sistema ainda não está pronto para a instalação. Execute o assistente novamente.

en: Installation failed.
pt: Falha na instalação.

en: Not recognized server.
pt: Servidor não reconhecido.

en: The certificate installation was rate limited. Please try again later.
pt: A instalação do certificado estava limitada por taxa. Tente novamente mais tarde.

en: Error code %s
pt: Código do erro %s

en: Please create a folder 'rsssl' in the uploads directory, with 644 permissions.
pt: Crie uma pasta 'rsssl' no diretório de uploads com permissões 644.

en: Could not create test folder and file.
pt: Não foi possível criar a pasta e arquivo de teste.

en: If this is not the case, don't add this alias to your certificate.
pt: Se esse não for o caso, não adicione este alias a seu certificado.

en: Could not verify alias domain.
pt: Não foi possível analisar o alias do domínio.

en: Please check if the www version of your site also points to this website.
pt: Verifique se a versão www de seu site também aponta para este website.

en: Please check if the non www version of your site also points to this website.
pt: Verifique se a versão não-www de seu site também aponta para este website.

en: Alias domain check is not relevant for a subdomain
pt: A verificação do alias do domínio não é relevante para um subdomínio

en: No subdomain setup detected.
pt: Nenhuma configuração de subdomínio foi detectada.

en: Successfully verified alias domain.
pt: Domínio do alias verificado com êxito

en: Error code %s.
pt: Código do erro %s.

en: Challenge directory not writable.
pt: O diretório challenge não é gravável.

en: Could not reach challenge directory over %s.
pt: Não foi possível acessar o diretório challenge em %s.

en: no response
pt: sem resposta

en: The certs directory was successfully created.
pt: O diretório de certificados foi criado com êxito.

en: The certs directory is not created yet.
pt: O diretório de certificados ainda não foi criado.

en: The key directory was successfully created.
pt: O diretório de chaves foi criado com êxito.

en: Trying to create directory in root of website.
pt: Tentando criar um diretório na raiz do website.

en: The key directory is not created yet.
pt: O diretório de chaves ainda não foi criado.

en: The challenge directory was successfully created.
pt: O diretório challenge foi criado com êxito.

en: The challenge directory is not created yet.
pt: O diretório challenge ainda não foi criado.

en: The required directories have the necessary writing permissions.
pt: Os diretórios requeridos têm as permissões de gravação necessárias.

en: Set permissions to 644 to enable SSL generation.
pt: Definir permissões para 644 para permitir a geração de SSL.

en: The following directories do not have the necessary writing permissions.
pt: Os diretórios a seguir não têm as permissões de gravação necessárias.

en: Please complete the following step(s) first: %s
pt: Primeiro, finalize a(s) próxima(s) etapa(s): %s

en: Order successfully retrieved.
pt: Pedido recuperado com êxito.

en: Order successfully created.
pt: Pedido criado com êxito.

en: Bundle not available yet...
pt: O pacote ainda não está disponível...

en: Files not created yet...
pt: Arquivos ainda não criados...

en: Successfully generated certificate.
pt: Certificado gerado com êxito.

en: OCSP not supported, the certificate will be generated without OCSP.
pt: OCSP não suportado, o certificado será gerado sem OCSP.

en: As your order will be regenerated, you'll need to update your DNS text records.
pt: Como o seu pedido será regenerado, será preciso atualizar os seus registros de texto DNS.

en: The order is invalid, possibly due to too many failed authorization attempts. Please start at the previous step.
pt: O pedido é inválido, possivelmente devido a muitas tentativas de autorização que falharam. Inicie a etapa anterior.

en: Authorization not completed yet.
pt: Autorização ainda não finalizada.

en: Certificate already generated. It was renewed if required.
pt: Certificado já gerado. Ele foi renovado caso necessário.

en: DNS records were not verified yet. Please complete the previous step.
pt: Os registros DNS ainda não foram verificados. Finalize a etapa anterior.

en: Please double check your DNS txt record.
pt: Verifique mais uma vez seu registro txt de DNS.

en: The certificate generation was rate limited for 10 minutes because the authorization failed.
pt: A geração do certificado estava limitada por taxa durante 10 minutos porque a autorização falhou.

en: Could not verify TXT record for domain %s
pt: Não foi possível analisar o registro TXT para o domínio %s

en: The DNS response for %s was %s, while it should be %s.
pt: A resposta DNS para %s foi %s, quando deveria ser %s.

en: Successfully verified DNS records
pt: Registros DNS verificados com êxito

en: Token not generated. Please complete the previous step.
pt: O token não foi gerado. Finalize a etapa anterior.

en: Configured for HTTP challenge
pt: Configurado para o challenge HTTP

en: Token not received yet.
pt: O token ainda não foi recebido.

en: Token successfully retrieved.
pt: O token foi recuperado com êxito.

en: The email address was not set. Please set the email address
pt: O endereço de e-mail não foi definido. Defina o endereço de e-mail

en: Please change your email address %shere%s and try again.
pt: Mude o seu endereço de e-mail %saqui%s e tente novamente.

en: The used domain for your email address is not allowed.
pt: O domínio utilizado para seu endereço de e-mail não é permitido.

en: Successfully retrieved account
pt: Conta recuperada com êxito

en: The PHP function CURL has successfully been detected.
pt: A função PHP CURL foi detectada com êxito.

en: The PHP function CURL is not available on your server, which is required. Please contact your hosting provider.
pt: A função PHP CURL não está disponível em seu servidor, e ela é necessária. Entre em contato com seu provedor de hospedagem.

en: DirectAdmin recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
pt: DirectAdmin reconhecido. Possivelmente o certificado pode ser instalado automaticamente.

en: Plesk recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
pt: Plesk reconhecido. Possivelmente o certificado pode ser instalado automaticamente.

en: CPanel recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
pt: CPanel reconhecido. Possivelmente o certificado pode ser instalado automaticamente.

en: The Hosting Panel software was not recognized. Depending on your hosting provider, the generated certificate may need to be installed manually.
pt: O software do Painel de Hospedagem não foi reconhecido. Dependendo de seu provedor de hospedagem, talvez o certificado gerado precise ser instalado manualmente.

en: SSL certificate should be generated and installed.
pt: O certificado SSL deve ser gerado e instalado.

en: You already have a valid SSL certificate.
pt: Você já tem um certificado SSL válido.

en: Continue to renew.
pt: Continuar para renovar.

en: Your certificate will expire on %s.
pt: O seu certificado irá expirar em %s.

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Your domain meets the requirements for Let's Encrypt.
pt: O seu domínio atende aos requisitos do Let's Encrypt.

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a localhost environment.
pt: Não é possível instalar Let's Encrypt em um ambiente local host.

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a subfolder configuration.
pt: Não é possível instalar Let's Encrypt em uma configuração de subpastas.

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a subsite. Please go to the main site of your website.
pt: Não é possível instalar Let's Encrypt em um subsite. Vá para o site principal de seu website.

en: You have the Really Simple SSL Let's Encrypt beta add-on activated. This functionality has now been integrated in core, so you can deactivate the add-on.
pt: O seu complemento Let's Encrypt para Really Simple SSL (versão beta) está ativado. Esta funcionalidade foi integrada ao núcleo, então é possível desativar o complemento.

en: Re-check
pt: Verificar novamente

note: translators: %s is replaced with date.
en: If your hosting provider auto-renews your certificate, no action is required. Alternatively, you have the option to generate an SSL certificate with Really Simple SSL.
pt: Caso seu provedor de hospedagem renove automaticamente o seu certificado, nenhuma ação é necessária. Se preferir, há a opção de gerar um certificado SSL com o Really Simple SSL.

note: translators: %s is replaced with date.
en: SSL certificate will expire on %s.
pt: O certificado SSL irá expirar em %s.

en: Your SSL certificate will expire soon.
pt: O seu certificado SSL irá expirar em breve.

en: No SSL detected. Use the retry button to check again.
pt: Nenhum SSL foi detectado. Use o botão Tentar novamente para voltar a verificar.

en: (Unknown)
pt: (Desconhecido)

en: Install SSL certificate
pt: Instalar o certificado SSL

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: An SSL certificate has been detected
pt: Um certificado SSL foi detectado

en: Or set your wp-config.php to writable and reload this page.
pt: Ou defina seu wp-config.php para gravável e recarregue esta página.

en: Add the following lines of code to your wp-config.php.
pt: Adicione as seguintes linhas ao código de seu wp-config.

en: To set the httponly secure cookie settings, your wp-config.php has to be edited, but the file is not writable.
pt: Para definir as configurações de cookie de segurança httponly, seu arquivo wp-config.php precisa ter permissão para ser editado (gravável), mas o arquivo não tem.

en: HttpOnly Secure cookies not set.
pt: Cookies de segurança HttpOnly não definidos.

en: Due to a recent update by WP Engine, we have changed your settings automatically to adapt.
pt: Devido a uma atualização recente de WP Engine, mudamos automaticamente suas configurações para adaptá-las.

en: Not all recommended security headers are installed
pt: Nem todos os cabeçalhos de segurança recomendados foram instalados

en: The recommended security headers are detected on your site.
pt: Os cabeçalhos de segurança recomendados foram detectados em seu site.

en: Recommended security headers installed
pt: Cabeçalhos de segurança recomendados instalados

en: Security Headers Test
pt: Teste de cabeçalhos de segurança

en: SSL Status Test
pt: Teste de status do SSL

en: No SSL detected
pt: Nenhum SSL foi detectado

en: Learn more about security headers
pt: Saiba mais sobre cabeçalhos de segurança

en: Enable 301 redirect
pt: Ativar o redirecionamento 301

en: To ensure all traffic passes through SSL, please enable a 301 redirect.
pt: Para certificar-se que todo o tráfego ocorre através de SSL, ative um redirecionamento 301.

en: No 301 redirect to SSL enabled.
pt: Nenhum redirecionamento 301 para SSL foi ativado.

en: Really Simple SSL is installed, but no valid SSL certificate is detected.
pt: O Really Simple SSL está instalado, mas nenhum certificado SSL válido foi detectado.

en: Really Simple SSL detected an SSL certificate, but has not been configured to enforce SSL.
pt: O Really Simple SSL detectou um certificado SSL, mas não foi configurado para impor SSL.

en: SSL is not enabled.
pt: O SSL não está ativado.

en: Open
pt: Abrir

en: Warning
pt: Aviso

en: Completed
pt: Finalizado

en: Installed
pt: Instalado

en: Install
pt: Instalar

en: Your site uses Divi. This can require some additional steps before getting the secure lock.
pt: O seu site utiliza Divi. Isso pode exigir algumas etapas adicionais antes de conseguir um bloqueio seguro.

en: Your site uses Elementor. This can require some additional steps before getting the secure lock.
pt: O seu site utiliza Elementor. Isso pode exigir algumas etapas adicionais antes de conseguir um bloqueio seguro.

en: The .htaccess redirect rules selected by this plugin failed in the test. Set manually or dismiss to leave on PHP redirect.
pt: As regras de redirecionamento pelo .htaccess selecionadas por este plugin falharam no teste. Defina-as manualmente ou ignore para usar o redirecionamento do PHP.

en: WordPress 301 redirect enabled. We recommend to enable a 301 .htaccess redirect.
pt: O redirecionamento 301 do WordPress está ativado. Recomendamos ativar o redirecionamento pelo .htaccess.

en: Mixed content fixer not enabled. Enable the option to fix mixed content on your site.
pt: O corretor de conteúdo misto não está ativado. Habilite a opção de correção de conteúdo misto em seu site.

en: The mixed content fixer is active, but was not detected on the frontpage.
pt: O corretor de conteúdo misto está ativo, mas não foi detectado na página frontal.

en: Really Simple SSL has received no response from the webpage.
pt: O Really Simple SSL não recebeu nenhuma resposta da página web.

en: SSL is not enabled yet.
pt: O SSL ainda não está ativado.

en: No recommended redirect rules detected.
pt: Nenhuma regra de redirecionamento foi detectada.

en: General
pt: Geral

en: Support
pt: Suporte

en: SSL is enabled networkwide.
pt: O SSL está ativado em toda a rede.

en: Activate SSL
pt: Ativar SSL

en: SSL is not yet enabled on this site.
pt: O SSL ainda não está ativado neste site.

en: Basic SSL configuration finished! Improve your score with %sReally Simple SSL Pro%s.
pt: A configuração básica do SSL foi finalizada! Melhore sua pontuação com o %sReally Simple SSL Pro%s.

en: SSL configuration finished!
pt: A configuração de SSL foi finalizada!

en: You still have %s task open. | You still have %s tasks open.
pt[0]: Ainda tem %s tarefa aberta.
pt[1]: Você ainda tem %s tarefas abertas.

en: SSL is activated on your site.
pt: O SSL está ativado em seu site.

en: Read more
pt: Saiba mais

en: Check out Really Simple SSL Pro
pt: Conheça o Really Simple SSL Pro

en: Don't show again
pt: Não mostrar novamente

note: translators: %s is replaced with the error description.
en: The mixed content fixer could not be detected due to a cURL error: %s. cURL errors are often caused by an outdated version of PHP or cURL and don't affect the front-end of your site. Contact your hosting provider for a fix.
pt: O corretor de conteúdo misto não pôde ser detectado devido a um erro do cURL: %s. Erros do cURL são frequentemente causados por uma versão desatualizada do PHP ou cURL e não afetam a interface do seu site. Entre em contato com seu provedor de hospedagem para obter uma correção.

en: Error occurred when retrieving the webpage.
pt: Ocorreu um erro ao recuperar a página da web.

en: The 301 .htaccess redirect is the fastest and most reliable redirect option.
pt: O redirecionamento pelo .htaccess é a opção de redirecionamento mais rápida e confiável.

en: 301 .htaccess redirect is not enabled.
pt: O redirecionamento 301 pelo .htaccess não está activado.

en: You have set a 301 redirect to SSL. This is important for SEO purposes
pt: Definiu um redireccionamento 301 para SSL. Isso é importante para fins de SEO

en: 301 SSL redirect enabled
pt: Redireccionamento 301 para SSL activo

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Enable
pt: Activar

en: The 'force-deactivate.php' file has to be renamed to .txt. Otherwise your ssl can be deactivated by anyone on the internet.
pt: O ficheiro 'force-deactivate.php' precisa de ser renomeado para .txt. Caso contrário, a sua SSL pode ser desactivada por qualquer pessoa na internet.

en: Maybe later
pt: Talvez mais tarde

en: Leave a review
pt: Deixe um comentário

en: Activate SSL per site or install a wildcard certificate to fix this.
pt: Active SSL por site ou instale um certificado wildcard para corrigir isto.

en: This leads to issues when activating SSL networkwide since subdomains will be forced over SSL as well while they don't have a valid certificate.
pt: Isso leva a problemas ao ativar SLL em toda a rede, pois os subdomínios também serão forçados pelo SLL, embora não tenham um certificado válido.

en: You run a Multisite installation with subdomains, but your site doesn't have a wildcard certificate.
pt: Você executa uma instalação Multisite com subdomínios, mas seu site não possui um certificado curinga.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: More info
pt: Mais informações

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: If this option is set to true, the mixed content fixer will fire on the init hook instead of the template_redirect hook. Only use this option when you experience problems with the mixed content fixer.
pt: Se esta opção estiver definida como 'true', o corretor de conteúdo misto iniciará no gancho 'init' em vez do gancho 'template_redirect'. Use essa opção somente quando tiver problemas com o corretor de conteúdo misto.

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support, increased security with HSTS and more!
pt: Também pode deixar a verificação automática da versão pro fazer isto por si, obter o suporte premium, aumentar a segurança com HSTS, e muito mais!

en: Enable 301 .htaccess redirect
pt: Activar redireccionamento 301 .htaccess

en: No 301 redirect is set. Enable the WordPress 301 redirect in the settings to get a 301 permanent redirect.
pt: Não está configurado nenhum redireccionamento 301. Active o redireccionamento WordPress 301 nas definições para obter um redireccionamento 301 permanente.

en: Enable a .htaccess redirect or PHP redirect in the settings to create a 301 redirect.
pt: Active o redireccionamento .htaccess ou redireccionamento PHP nas opções para criar um redireccionamento 301.

en: .htaccess redirect.
pt: Redireccionamento .htaccess.

en: 301 redirect to https set.
pt: Redirecionamento 301 para https definido.

en: View settings page
pt: Ver página das definições

en: Premium Support
pt: Suporte Premium

en: Instructions
pt: Instruções

en: SSL is enabled on your site.
pt: SSL está activado no seu site.

en: Your wp-config.php has to be edited, but is not writable.
pt: O seu ficheiro wp-config.php.tem de ser editado, mas não tem permissão de escrita.

en: Set your wp-config.php to writable and reload this page.
pt: Defina seu wp-config.php para gravável e recarregue esta página.

en: A definition of a site url or home url was detected in your wp-config.php, but the file is not writable.
pt: Foi detectada uma definição de um siteurl ou homeurl no seu wp-config.php, mas o ficheiro não tem permissão de escrita.

en: %s is a singleton class and you cannot create a second instance.
pt: %s é uma classe singleton e não pode criar uma segunda instância.

en: Mixed content fixer was successfully detected on the front-end.
pt: O corretor de conteúdo misto foi detectado com êxito no front-end.

en: Stop editing the .htaccess file
pt: Pare de editar o ficheiro .htaccess

en: An SSL certificate was detected on your site.
pt: Um certificado SSL foi detectado no seu site.

en: No SSL detected.
pt: Nenhum SSL foi detectado.

en: Settings
pt: Configurações

en: Mixed content fixer
pt: Reparador de conteúdo misto

en: Activate networkwide to fix this.
pt: Activar em toda a rede para resolver isto.

en: Because the $_SERVER["HTTPS"] variable is not set, your website may experience redirect loops.
pt: Devido à variável $_SERVER["HTTPS"] não estar configurada, poderão ocorrer loops de redireccionamento no seu site.

en: You run a Multisite installation with subfolders, which prevents this plugin from fixing your missing server variable in the wp-config.php.
pt: Está a utilizar uma instalação multisite com subpastas, o que impede este plugin de resolver a sua variável do servidor em wp-config.php.

en: Check again
pt: Verificar novamente
